Tiskové zprávy

Lékárny bojují proti slunečním projevům alergie

Síť nezávislých Alphega lékáren vzdělává populaci v oblasti péče o pokožku vystavovanou slunečnímu záření

Praha, 4. května 2016 – V důsledku stále se ztenčující ozonové vrstvy zaznamenávají lékaři větší počet pacientů, kteří trpí tzv. sluneční alergií, a to zejména v jarních měsících při prvním pobytu na slunci. Jejich počet se blíží až k 20 % naší populace, přičemž nejčastěji bývají postiženy ženy ve věku 20 až 30 let. Projevům sluneční alergie lze ale v mnoha případech zabránit, či je alespoň eliminovat. S prevencí i léčbou poradí Alphega lékárny, které se v letošním roce na téma různých typů alergií zaměřují v dlouhodobé poradenské kampani.

Sluneční alergie není alergií v pravém slova smyslu. Běžná alergie má imunologický podklad, naopak alergie na slunce je vyvolána působením slunečního záření na látky, které v těle běžně vznikají. Nejběžnějšími projevy je zčervenání kůže, které se zpravidla objevuje v dekoltu, na krku, ramenou, rukách, nohách a nártech. Červená místa mohou svědit, po několika hodinách se z nich mohou stát pupínky či puchýře.

Přibližně u 70 až 80 % postižených je alergická reakce způsobena UVA zářením. Proti němu se však můžeme chránit. Síť nezávislých Alphega lékáren proto spouští po celé České republice preventivní poradenskou kampaň, ve které lékárníci pacientům nabídnou nejdůležitější informace týkající se bezpečného opalování s důrazem na prevenci a léčbu sluneční alergie. Pacienti v Alphega lékárnách také zdarma obdrží informační kartu s nejdůležitějšími pravidly slunění. Lékárník pacientům navíc pomůže s výběrem nejvhodnějšího opalovacího přípravku a poradí, jak ho efektivně používat.

„Téma alergie jsme zvolili pro jeho aktuálnost, vždyť alergiků stále přibývá. Dlouhodobý horizont kampaně nám pak umožňuje věnovat se různým alergickým projevům, které mohou pacienty trápit v průběhu celého roku – ať už se jedná o slzení očí či rýmu v jarní pylové sezóně, sluneční alergii, která se objevuje s prvními hřejivými paprsky, nebo alergii na zvířata a potraviny,“ doplňuje PharmDr. Hana Chudobová, předsedkyně Rady Alphega lékárníků a majitelka pražské Alphega lékárny Ve Spálené.

 

Pro více informací kontaktujte:
Alena Uhlířová


O Alphega lékárnách
Alphega lékárny jsou největší sítí nezávislých lékáren v Evropě s více než 6 500 členskými lékárnami v devíti zemích (Velká Británie, Francie, Itálie, Rusko, Španělsko, Turecko, Německo, Nizozemí a ČR). V České republice se síť Alphega lékáren rozrůstá od roku 2008 a v současnosti čítá více než 250 lékáren. Alphega lékárny nabízejí profesionální služby kvalifikovaných lékárníků a farmaceutických laborantů a nadstandardní lékárenské služby. Více informací naleznete na www.alphega-lekarna.cz.

Další Tiskové zprávy