Novinky

Alphega lékárny měří plicní věk

Alphega lékárny se dlouhodobě odlišují od ostatních uskupení především tím, že se zaměřují na prevenci a poskytují exkluzivní služby pacientům. V roce 2017 na sebe upozornily velmi úspěšným měřením cévního věku, které podstoupilo více než 19 tisíc pacientů. V roce letošním se pak budou zajímat především o věk plicní. Proč se do jejich zájmu dostaly zrovna plíce?

Plicní choroby jsou často zanedbávaným problémem a jejich výskyt se navíc stále zvyšuje. Jedním z nejzávažnějších onemocnění je chronická obstrukční plicní nemoc (dále jen CHOPN). Tato nemoc se stala u nás i ve světě čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. V České republice v posledním roce zemřelo v důsledku CHOPN více než 3 500 osob, což je o celých 70 % více, než tomu bylo v posledních 10 letech.

Problémy se zadýcháváním, chronickým kašlem či vykašláváním má takřka 700 tisíc Čechů, přičemž pouze třetina z nich je pod lékařským dohledem. CHOPN zapříčiňuje nevratné procesy, pokud se ale zjistí včas a je vhodně léčena, pacienti mohou prožít plnohodnotný život bez větších komplikací. Mezi rizikové skupiny patří kuřáci, pacienty s dlouhodobým kašlem a lidé, kteří mají i při minimální fyzické aktivitě problémy s dechem.

Proto se Alphega lékárníci rozhodli, že podpoří prevenci právě této choroby a dalších fibrotizujících plicních procesů. Od března roku 2018 si tak mohou pacienty do vybraných Alphega lékáren přijít změřit svůj plicní věk. Ten se spočítá pomocí algoritmu, který vychází z naměřených hodnot FEV1 (objem vydechnutého vzduchu za 1 vteřinu), FEV6 (objem vzduchu vydechnutý za 6 vteřin) a jejich průměru.

K měření je využíván přístroj Vitalograph COPD-6, který měří kromě již zmíněných hodnot také index obstrukce a ukazuje ne/přítomnost CHOPN, popřípadě její stupně podle Globální iniciativy pro chronickou obstrukční plicní nemoc. Měření plicního věku je screeningovou metodou, která nestanovuje diagnózu, ani nenahrazuje lékařské vyšetření.